Connect with us

Aktuale

VIDEO/ Nxënësi, inçizon masakrën në shkollën e mesme në Florida

Shtatëmbëdhjetë vetë u vranë, kurse dhjetra të tjerë mbetën të plagosur, pas një sulmi me armë zjarri në shkollën e mesme në Parkland, në Florida, kanë njoftuar mediat në SHBA.

Në rrjetet sociale, është publikuar një video nga një nxënës, gjatë momentit kur sulmuesi po qëllonte me armë drejt shkollës. Në video vërehen nxënësit të shqetësuar.

Let’s Put some at these schools, I have a daughter and I’ll be damned if some coward uses her for target practice !!! I’ll start tomorrow. @realDonaldTrump @BarackObama

Sulmuesi 19-vjeçar Nicholas de Jesus Cruz u arrestua mbas gjysëm ore pasi që ndodhi sulmi, bëhet fjalë për një ish-nxënës të kësaj shkolle. Sipas raportimeve të mediave amerikane, nxënësit kishin informuar se sulmuesin e njihnin dhe kishin qenë të njohur se ai mund të bëj diçka të tillë, për shkak të sjelljes problematike.

Ai ishte dëbuar nga shkolla për shkaqe diciplinore. Nxënësit kishin informuar se ai shpesh herë kishte aktivizuar alarmin e zjarrit, për këtë shkak ishte dëbuar.

Ai u dëbua nga shkolla për arsye diskriminuese. Nxënësit thonë se ai shpesh përfshinte alarmin e zjarrit, prandaj u dëbua. Gjithashtu ata thonë se çdoher kishte mbajtur armë dhe thika.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *