Connect with us

Aktuale

Thaçi në Sofje, takon presidentin serb Vuçiq dhe kryeministrin malazez Markoviq (Foto)

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në Sofje ka takuar Presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiqin, dhe atë të Malit të Zi, Dushko Markoviqin.

Ky takim u zhvillua në kuadër të takimit të punës së liderëve të Ballkanit Perëndimor dhe krerëve të Bashkimit Evropian, që po mbahet në Sofje të Bullgarisë.

Në foton e siguruar nga KosovaPress, Thaçi, Vuçiqi, Markoviqi dhe shefi i kabinetit të Thaçit, Bekim Çollaku shihen duke biseduar në një tavolinë.

Në takimin e liderëve të Ballkanit Perëndimor dhe krerëve evropianë do të bisedohet për perspektivën evropiane të rajonit.

Ndërkaq, si kusht kryesor për Kosovën dhe Serbinë nga Bashkimi Evropian është vendosur kriteri i normalizimit të marrëdhënieve në mes të dy shteteve.

Ky takim duket ta këtë funksion, meqë gjatë ditës së sotme mediet kanë raportuar në një takim të mundshëm në mes të Thaçit dhe Vuçiqit.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *