Connect with us

Aktuale

Pacolli i kundërpërgjigjet qeverisë spanjolle: Kosova në Samitin Sofjes e barabartë me shtetet e tjera

Zëvendëskryeministri dhe shefi i diplomacisë kosovare, Behgjet Pacolli, i është kundërpërgjigjur paralajmërimeve spanjolle se vendi i tyre mund të mos marr pjesë në asnjë samit evropian apo në ndonjë samit tjetër ku Kosova është prezente me ndonjë shenjë të shtetësisë së saj dhe ku paraqitet si entitet në vete.

“Kosova sikurse të gjitha vendet e tjera të rajonit do të marrë pjesë në Samitin BE-Ballkani Perëndimor në Sofje, në muajin maj, ku pritet të mbështetet nga të gjithë krerët e shteteve dhe qeverive të BE-së perspektiva e qartë dhe konkrete e zgjerimit, për të gjitha vendet e rajonit, duke përfshire Kosovën”, ka thënë Pacolli, përmes një postimi në Facebook, përcjell Telegrafi.

Ai ka thënë se “çdo tentim për të minuar prezencën e Kosovës në samit apo përjashtuar simbolet tona shtetërore, paraqet mungesë të vizionit dhe qartësisë për rajonin”.

“Në kohen kur ndikimi rus është shtuar në rajon, është bërë mëse i nevojshëm unifikimi i BE-s karshi rajonit tonë”.

“Çdo tendence tjetër për të mos pasur unifikim te politikes evropiane karshi Kosovës, e dobëson BE-në në rajon dhe minon perspektivën e evropianizimit te Ballkanit Perëndimor”.

“Kosova do të marrë pjese sikurse të gjitha shtetet tjera në samitin e Sofjes dhe nuk bëjmë kompromise këtu!”, ka shkruar Pacolli.

“Ua kam thënë homologëve të mi europian disa herë se mos-njohja nga 5 vendet e BE-së, jo vetëm që po e ngadalëson ecjen e Kosovës drejt integrimit evropian, por po e ndanë BE-në në rajon dhe po e bënë akter të dobët karshi akterëve të tretë që po tentojnë të depërtojnë tek ne”, ka thënë Pacolli.

Zëdhënësi i Qeverisë së Spanjës, Inigo Mendez de Vigo ka deklaruar gjatë kësaj jave se vendi i tij nuk do të marrë pjesë në samitet evropiane nëse prezent do të jenë simbolet e Kosovës.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *