Connect with us

Aktuale

Johnson: Rusia mund të vrasë mijëra britanikë me sulme kibernetike dhe të ndërpresë energjinë në gjithë Britaninë

Rusia mund të sulmonte termocentralet e Britanisë dhe të priste furnizimin me energji në Mbretërinë e Bashkuar, paralajmëron Sekretari i Jashtëm i Britanisë, Boris Johnson.

Johnson pranoi se furnizimi me energji në Mbretërinë e Bashkuar ishte në rrezik të sulmeve të sofistikuara kibernetike, pasi lufta e fjalëve me Moskën është përshkallëzuar.

Shefat e spiunazhit të Britanisë kanë paralajmëruar kompanitë energjetike të Britanisë për mundësinë e sulmeve kibernetike ruse, shkruan Sunday Times, transmeton Telegrafi.

Një burim i sigurisë së Whitehallit i tha gazetës Sunday Times, se janë duke kontaktuar të gjithë operatorët e infrastrukturës kombëtare kritike.

Duke folur në Andrew Marr Show të BBC-së, Boris Johnson pranoi se “është një kërcënim që ka ndryshuar gjatë viteve të fundit.

“Sulmet kibernetike janë një zhvillim relativisht i ri.”

Por ai këmbënguli që Mbretëria e Bashkuar kishte “përgatitje fantastike kundër kërcënimeve të tilla”.

Deputeti Tory dhe ish ministri i biznesit Anna Soubry shtuan: “Është një kërcënim i vërtetë – ne të gjithë duhet të jemi të shqetësuar për këtë.”

Muajin e kaluar sekretari i mbrojtjes i Britanisë Gavin Williamson paralajmëroi se Rusia mund të vriste mijëra britanikë në një sulm të tillë kibernetike në furnizimet e energjisë të Britanisë.

E githë kjo erdhi vetëm disa orë pasi Britania thirri një ekspertë të armëve kimike për të testuar mostrat e agjentit nervor të përdorur në helmimin e spiunit ruse Sergei Skripal në Salisbury, Wiltshire.

Më parë këtë javë një shef ushtarak britanik paralajmëroi se ekzistonte një “rrezik real” i luftës midis Britanisë dhe Rusisë mbi rreshtin e helmimit me spiunë.

Duke folur për rreshtin, kryetari i Partisë Konservatore Brandon Lewis tha se britanikët duhet të jenë vigjilent ndaj krimit kibernetikë”.

I pyetur nëse agjencitë qeveritare kishin këshilluar kompanitë e energjisë për të rritur mbrojtjen e tyre, ai tha se Qeveria gjithmonë është në gatishmëri për këtë.

Ai shtoi se ishte qëllimi për të siguruar “kompanitë dhe infrastruktura e veçantë janë të përditësuara me këshillat e tyre”.

Qeveria e Rusisë ka vazhduar të mohojë çdo përfshirje në helmimin e ish agjentit rus Skripal dhe vajzës së tij.

Sot, ambasadori i Rusisë në BE Vladimir Chizhov sugjeroi që agjenti i nervit Novichok kishte ardhur nga Porton Down, një laborator britanik i armëve kimike vetëm tetë milje nga Salisbury.

Dje Rusia urdhëroi diplomatët britanikë të largohen nga vendi në përgjigje të MB duke dëbuar 23 zyrtarë rusë.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *