Connect with us

Aktuale

Kundërshtari i pavarësisë së Kosovës bëhet këshilltar i Donald Trump

Herbert Raymond McMaster ka dhënë dorëheqjen si këshilltar i sigurimit kombëtar të Donald Trump, duke u zëvendësuar me John Bolton, ish-ambasador i SHBA-ve në Kombet e Bashkuara, e gjithashtu kundërshtar i madh i pavarësisë së Kosovës.

Lajmin e ka bërë të ditur Trump përmes rrjetit social Twitter.

“Jam i lumtur të ju njoftoj se John Bolton do të jetë Sekretari i ri për Siguri Kombëtare. Unë jam shumë mirënjohës për shërbimin e gjeneralit H.R. McMaster i cili ka bërë një punë të jashtëzakonshme. Ai do të mbetet gjithmonë miku im”, ka shkruar Trump.

Bolton ka mbështetur përdorimin e forcës ushtarake kundër Iranit dhe Koresë së Veriut dhe ka marrë një vijë të vështirë kundër Rusisë.

Një zyrtar tha se nuk kishte incidente që çuan në daljen e McMaster dhe se kjo ishte në vend të një bisede të vazhdueshme mes McMaster dhe presidentit.

Në një deklaratë, McMaster tha se do të tërhiqej nga ushtria amerikane në të njëjtën kohë kur do të largohej nga Shtëpia e Bardhë, shkruan Theguarduan përcjell Telegrafi.

Ai falënderoi Trump dhe anëtarët e Këshillit të Sigurisë Kombëtare, të cilët ai tha se kishin “punuar së bashku për t’i dhënë presidentit opsionet më të mira për të mbrojtur dhe avancuar interesat tona kombëtare”.

Zëvendësimi i tij, Bolton, 69 vjeç, i cili ka qenë prej kohësh një figurë polarizuese në qarqet e politikës së jashtme të Uashingtonit, bëhet këshilltari i tretë i trupës kombëtare për sigurinë kombëtare.

Pas largimit të McMaster, flitej se kishte pasur disa herë përplasje me Trump, për çështjet e politikave të tilla si Afganistani dhe Irani.

Dalja e McMaster shënon kulmin e një periudhe jashtëzakonisht të lëkundur në udhëheqjen e politikës së jashtme të SHBA.

Javën e kaluar Trump shkarkoi Rex Tillerson si sekretar shteti i SHBA, duke e vendosur drejtorin e CIA-s Mike Pompeo në rolin e diplomatit më të lartë të vendit.

Ndërkaq, John Bolton njihet si kundërshtar i pavarësisë së Kosovës, shpalljen e të cilës në mënyrë të njëanshme në shkurtin e vitit 2008 e pati cilësuar si akt të papranueshëm dhe që do të dëmtonte rëndë stabilitetin e rajonit.

Ndërsa në një intervistë të dhënë për mediumin rus Russia Today, ai pati deklaruar se beson që Kosova mund të jetë çerdhe e radikalizmit islamik dhe terrorizmit në Evropë, duke kërkuar që çështja të zgjidhet me negociata.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *