Connect with us

Aktuale

Raketat Tomahawk që SHBA sulmoi Sirinë (Video)

SHBA lëshoi raketat Tomahawk në Siri të premten mbrëma, në koordinim  me Mbretërinë e Bashkuar dhe Francën.

Krahas Tomahawks-it ishin edhe raketat e shtrirjes së përbashkët ajër-tokë.  Extended Range, dhe JASSM-ER, që u përdorën për herë të parë në luftime.

Avionët luftarak britanikë Tornado nisën edhe raketat Shadow Storm, shkruan Business Insider, përcjell Telegrafi.

Pentagoni konfirmoi të shtunën në mëngjes se 105 raketa u përdorën në total, në këtë mision.

SHBA vendosën bombarduesit me rreze të gjatë të B-1B Lancer dhe hapën raketa Tomahawk nga tre shkatërruesit amerikanë – USS Monterey, USS Laboon dhe USS Higgins.

Raketat Tomahawk u nisën gjithashtu nga USS John Warner, një nëndheshëm e sulmeve në Virginia. /Telegrafi/

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *