Connect with us

Aktuale

Asociacioni për fazën finale të dialogut paraqet rrezik

Ish-kryenegociatorja e Kosovës për bisedimet me Serbinë, Edita Tahri, ka bërë me dije se lënia e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe për fazën finale të dialogut ndërmjet dy shteteve paraqet rrezik për Kosovën.

Në këtë intervistë dhënë për gazetën “Epoka e re”, ajo ka treguar se në këtë fazë Serbia mund të kërkojë kompetenca shtesë për asociacionin.

Tahiri i ka ftuar subjektet politike për konsensus nacional rreth kësaj çështje.

Ajo ka treguar pse këtë fazë të dialogut duhet ta udhëheqë presidenti Hashim Thaçin dhe për këtë pikë u ka bërë thirrje partive për konsensus.

Sipas Tahirit, kjo duhet të ndodhë për arsye kushtetuese dhe për shkak të përvojës së madhe në negociata që ka presidenti Thaçi.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *